Autós esemény kamera – hogyan működik a menetrögzítő kamera, miért érdemes használni?
A menetrögzítő kamerák manapság egyre több autóba foglalnak helyet. Baleset esetén bizonyítani tudjuk vele az igazunkat, mivel itt utólag visszanézhető a teljes esemény, vagy segíthetünk más autós társunknak, ha pont láttuk a vele történt káreseményt.
A menetrögzítő kamerák manapság egyre több autóba foglalnak helyet. Baleset esetén bizonyítani tudjuk vele az igazunkat, mivel itt utólag visszanézhető a teljes esemény, vagy segíthetünk más autós társunknak, ha pont láttuk a vele történt káreseményt.
Nem csak baleset esetén hasznosak, minden más egyéb eseményt is rögzítünk vele, valamint, ha szép helyen autóztunk, vagy valami érdekeset láttunk útközben, azt is visszanézhetjük.
Autós kamera választása:
A piacon sok féle autós kamerát találhatunk különböző minőségben és árkategóriában. Összeszedtünk néhány szempontot, amit érdemes figyelembe venni a vásárlásnál.
- A videó felbontásán nem érdemes spórolni, hiszen egy rossz minőségű felvételen nem biztos, hogy jól látszik, ami történt, esetleg nem lesz olvasható a másik autó rendszáma. A legjobb választás a Native 1080p, ugyanis, ez jól nagyítható anélkül, hogy a felvétel pixelesedne.
- Vannak kétcsatornás autós kamerák, ami azt jelenti, hogy hátsó kamera is tartozik hozzá, így a hátunk mögött történő eseményeket is rögzíteni tudjuk. Találunk belőle olyan változatot, ami parkoló kameraként is szolgál.
- Mindenképp érdemes memóriakártyával bővíthető autós kamerát választanunk, mert a nagyfelbontású videók egy hosszú út során nagy helyet tudnak foglalni, valamit baleset esetén, ha a rendőr lefoglalná a kameránkat, elég a memóriakártyát odaadni neki.
- Jó, ha képes felülírni az előzőleg készített felvételeket a kamera, mivel így a memória megteltével sem áll le a felvétel.
- A saját autónk méreteihez viszonyítva vegyük figyelembe a kamera méretét is, nehogy zavarja a látómezőnket.
- Ha rendelkezik GPS-el az autós kameránk, akkor képes a sebességünk rögzítésére, illetve a pontos helyünk meghatározására, ami egy baleset esetén ez szintén hasznos információ lehet.
- Fontos, hogy tudjon éjszakai felvételt is készíteni, hiszen vezetni nem csak a napos órákban szoktunk.
- Amennyiben rendelkezik parkoló funkcióval a kameránk, úgy azt is láthatjuk, ha a parkolóban valaki nekünk ütközött, vagy ha feltörik az autónkat lehet képünk a tettesről.
- Drágább kategóriájú készülékekben van ütközés érzékelő, ami ütközés esetén automatikusan zárolja a felvételt, így az nem íródhat felül.
- Fontos lehet még, hogy a készülék indításkor és leállításkor automatikusan kapcsoljon ki- és be, legyen kijelzője, vagy rendelkezzen wifi kapcsolattal.
A kamera helye:
A kamerát általában elől a műszerfalra vagy a szélvédőre rögzítjük, de figyeljünk, hogy ne zavarja a kilátásunkat vezetés közben. Ezek a kamerák nagy látószögűek, így az elhelyezésük nem befolyásolja nagy mértékben, hogy mit láthatunk majd a felvételen. Ajánlott olyan helyen elhelyezni, ahol elérjük azt vezetés közben, mert sok kamera rendelkezik SOS gombbal, amit akkor használhatunk, ha szeretnénk, hogy a felvétel azon része később ne íródhasson felül. Véleményünk szerint a kamerának a legjobb helyen a szélvédő közepén van, felül, közvetlenül a tükör alatt, kivéve abban az esetben, ha a tükör alatt érzékelők találhatóak, amik elfoglalják ezt a helyet és a kamera már zavarná a látókörünket. Ebben az esetben elhelyezhető a jobb vagy a bal sarokban.
A legtöbb autós kamerához szivargyújtós adaptert ad a gyártó, amihez elég hosszú kábel tartozik ahhoz, hogy a vezetéket szépen el tudjuk vezetni a kárpit majd a szőnyeg alatt egészen a szivargyújtóig, ahol áramforráshoz csatlakoztatjuk.
Létezik fixen beköthető változat is, ehhez autószerelő segítségét ajánlott kérni.
Az autós kamera jogszerű használata:
Magyarországon jelenleg nincs olyan jogszabály, amely tiltaná vagy korlátozná az autós kamerák használatát. Bárki készíthet vele felvételeket személyes célra, viszont ezeknek a felvételeknek a megosztása már személyi jogokat sérthet, ha azon felismerhető arcok vagy rendszámok láthatóak.
Más országokban a szabályozások eltérőek, a szomszédos Ausztriában például a törvény tiltja a menetrögzítő kamera használatát, Horvátországban vagy Olaszországban szabályozás nélkül használhatjuk. Indulás előtt javasoljuk, hogy nézzen utána az adott ország erre vonatkozó szabályozásának.
A rendőrség az autós kamerák felvételeit elfogadják bizonyítékként, valamint sok esetben örülnek is neki, mivel meggyorsíthatja és megkönnyítheti az eljárást. A bíróságon a bíró dönt arról, hogy elfogadja a felvételt és figyelembe veszi, vagy sem.