Egészséges a szaunázás? Kiknek ajánlott?
A szaunázás egészségügyi előnyeiről rengeteg információt lehet hallani vagy éppen olvasni, ám azzal nem árt tisztában lenni, hogy nem mindenkinek javasolt a szauna használata. Ma már többféle szaunában van módunk relaxálni, létezik ugyanis elektromos, infravörös, fatüzelésű és gőz szauna, a fő különbség az egyes típusok között a felfűtési módban van.
A szaunázás egészségügyi előnyeiről rengeteg információt lehet hallani vagy éppen olvasni, ám azzal nem árt tisztában lenni, hogy nem mindenkinek javasolt a szauna használata. Ma már többféle szaunában van módunk relaxálni, létezik ugyanis elektromos, infravörös, fatüzelésű és gőz szauna, a fő különbség az egyes típusok között a felfűtési módban van. A hagyományos finn szaunákban száraz hő hevíti fel a környezetet, a hőmérséklet általában 70-100 celsius-fok környékén mozog. A finn szaunákban a páratartalom 10 és 20 százalék közé tehető, de a török típusú gőz szaunákban ez az érték jóval magasabb.
Szaunázás közben a bőr hőmérséklete akár a 40 celsius-fokot is meghaladhatja, ekkora forróságban a szervezet fél liter izzadságot is képes kiüríteni mindössze 10 perc alatt. Ilyenkor a pulzusszám is megemelkedik, ami által a szív percenként képes megkétszerezni a pumpált vér mennyiségét. Az extra véráramlat hozzájárul a bőr alatt található erek felfrissítéséhez.
Milyen hatást gyakorolhat a szauna a szervezetünkre?
A különböző típusú szaunák hasonlóan hatnak a szervezetre, többek között csökkenthetik az izomfájdalmakat, enyhíthetik az ízületi gyulladásokkal járó fájdalmakat. A keringés javulása azt is előidézheti, hogy teljes mértékben ellazuljunk, így a közérzetünk is javul, valamint a stresszes állapotnak is búcsút inthetünk. A rendszeres szaunázás által felerősödik az immunrendszer és a bőr is feszesebbé válik.
Kiknek nem javasolt a szauna?
Fokozottabb veszélynek vannak kitéve azok, akik sztrókon vagy szívinfarktuson estek át, esetleg aortabillentyű szűkületben, szívritmuszavarban szenvednek. De azoknak is ki kell kérniük szakember véleményét a szaunázással kapcsolatban, akik vérszegénységgel, alacsony vérnyomással, bőrgyulladással vagy vesebetegséggel küzdenek.
Napjainkban rengeteg háztartásba telepítenek saját szaunát, amit megbízható szakemberekre javasolt bízni, hiszen a szauna építés meglehetősen bonyolult és összetett folyamat.